Fernando TorresTax Consultant

placeholder

Areas of expertise

 • Business transformation
 • Restructuring and turnaround
 • Integration
 • Growth strategy
 • M&A transaction support

Education

 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University
 • BS, engineering, Technical University of Denmark
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University

With over 20 years of experience in entrepreneurship, management, business planning, financial analysis, software engineering, operations, and decision analysis, Brandon has the breadth and depth of experience needed to quickly understand entrepreneurs’ businesses and craft the most suitable solutions.

Consulting WP comes up with results that are actually implementable. That is their strength compared to other consulting companies.

Before founding Consulting WP in early 2001, Brandon started two Internet companies in Silicon Valley. Previously, Brandon held various management positions in New York at Simon Brothers, most recently as Vice President in Goldhill Group, focusing on new business development and risk management. He has also worked as a senior financial risk management consultant to the financial services industry; software engineer; advertising sales manager for the popular Caribbean travel guide series; general manager of an advertising and graphic design agency; and engineering intern at the Best Health Coach.

publications

 • Apartman Yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler

  İnsanların göçebe kültürden yerleşik hayata geçtiği ilk şehirlere verilen ad site idi. Zamanla şehirler büyüyüp metropollere dönüşürken site kavramı birden çok blokların oluşturduğu toplu konutlara verilmeye başlandı. Ancak bu tür kalabalık grupların bir arada bulunduğu her ortamda olabileceği gibi yaşam bölgelerinde de problemler olabilmektedir. Nasıl ki geçmişten bugüne kadar kitlelerin bir arada huzurlu şekilde yaşayabilmesi

  Aralık 16, 2021
 • Site Yönetim Planı nedir ?

  Apartman, Site Yönetim Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?Apartmanlar, siteler toplu yaşamın görüldüğü yaşam alanlarının başında gelir. Okullarda, sokaklarda, devlet dairelerinde kısacası insanların bir arada yaşadığı her türlü ortamda uyulması gereken bazı temel kurallar vardır. Toplum içinde uyulması gereken temel kurallar kanunlarla koruma altına alınmıştır. Toplum içinde bulunan her birey bu kurallardan sorumludur. Apartmanlar ve siteler gibi

  Aralık 15, 2021

iletişim bilgileri

+1 628 123 4000
131 Bain Street
New York, Pennsylvania 01234, United States

Sosyal profiller

feedback form

If you’d like a free consultation, please start by completing the form:

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
How can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Firmamız için güvenlik ve danışmanlık hizmetinde sgt yönetim ile çalışmaktayız. Faik Bey’e teşekkürlerimizi sunarız.

placeholder
Ahmet T.
Akdem LTD ŞTİ.Akdem LTD ŞTİ., Alien Ltd.

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?